Listwy wykończeniowe do glazury i terakoty

Stosowane są do wykańczania narożników wewnętrznych i zewnętrznych, otworów drzwiowych i okiennych, półek, obwodów wanien, pryszniców itp. przy wszystkich typach glazury i terakoty. Przyspieszają i ułatwiają układanie glazury, chronią krawędzie płytek przed wyszczerbieniem oraz maskują krawędzie już przycięte.

* Listwy z PCV
      Produkowane są w dwóch rodzajach tworząc "komplet profili" pozwalających na wykończenie każdego rodzaju krawędzi zewnętrznej i wewnętrznej. Ten drugi może być także używany do połączenia płytek układanych na ścianie z płytkami przyklejanymi do posadzki. Produkowane są z PCV odpornego na działanie temperatur ujemnych i promieni słonecznych, wobec czego można je układać również na zewnątrz budynku. Listwy mają długość 2,50 m i produkowane są w pięciu wysokościach - 6 mm, 7 mm, 8 mm, 9 mm i 10 mm - tak, aby można było je stosować z płytkami ceramicznymi różnej grubości. Produkowana jest także uniwersalna flizówka 6/9, którą stosować można zarówno do płytek o grubości 6 mm, jak i 9 mm. Ze względu na zwiększoną elastyczność nadaje się ona również na naroża o źle wyprofilowanym kącie 90°.


 * Listwy aluminiowe
      W celu ochrony krawędzi narażonych na mechaniczne uszkodzenia (np. progi, schody) produkowane są także aluminiowe listwy glazurnicze o długości 2,0 i 3,0 m oraz flizówki aluminiowe anodowane o długości 2,05 m, 2,50 m i 3,0 m. Oba rodzaje listew dostępne są w dwóch wysokościach 8 i 10 mm. Można je układać wewnątrz i na zewnątrz budynku.

WŁAŚCIWOŚCI
Dzięki swej wyjątkowej plastyczności listwy z PCV dają się dostosować do kształtów nie będących linią prostą. Szeroka gama kolorów, w tym marmuropodobnych i metalizowanych, pozwala na indywidualne połączenia listwy z płytką i fugą. Nadają estetyczny wygląd oraz podnoszą elegancję i trwałość glazury, zapewniając przy tym właściwy charakter pomieszczeń.

Gres Cotto natura 29,7x29,7 - 25,60zł/m2
Gres to szlachetka kamionka, która jest mniej nasiąkliwa niż terakota. Jest to spowodowane innym składem masy, z której formuje się płytki z gresu. Gres jest szczególnie twardy i charakteryzuje się małą ścieralnością - wynika to z innej techniki formowania (m.in. prasowanie). Gres naturalny jest prawie tak samo twardy jak granit i jest także odporny na ścieranie.
Gres ma jednorodną strukturę, która sprawia, że nie zmienia on barwy i struktury nawet gdy ulegnie starciu lub obtłuczeniu. Nasiąkliwość gresu jest znikoma. Gres jest również odporny na działanie kwasów i zasad, choć niestety nietrudno go zabrudzić, gdyż jest chropowaty. Tego rodzaju powierzchnia łatwo zatrzymuje brud.

Gres naturalny polerowany jest trochę bardziej nasiąkliwy i łatwiej z związku z tym ulega zaplamieniu. Plamy np. z czerwonego wina lub czerwonego barszczu jest bardzo ciężko usunąć.

Istnieje także gres szkliwiony, który wygląda podobnie jak terakota szkliwiona. Może mieć dowolnie zdobioną powierzchnię. Jest mniej nasiąkliwy - poniżej 0.5% i jest bardziej twardy. W zależności od zastosowanego szkliwa jest mniej lub bardziej ścieralny. W przypadku wytarcia uszkodzeniu ulegnie warstwa ozdobna. Gres trudno jest wiercić i przecinać, przez co niełatwo instaluje się puszki elektryczne i wierci otwory.

Gres porcelanowy jest najbardziej popularny. Jest mocno sprawowany i charakteryzuje się małą porowatością i nasiąkliwością. Może być szkliwiony. Jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne od tradycyjnej terakoty. Gres szkliwiony można dodatkowo szlifować lub polerować.